Vántus István Kortárszenei Napok /2018-as program/

Vántus István Kortárszenei Napok
Szeged

2018. november 26–29.

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata

a Vántus István Társaság Közhasznú Egyesület

és a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara

valamint

az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Ének-zene Tanszék

a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola

a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár

és az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium

rendezésében

XLVIII. évfolyam

Alapítva 1971-ben.

Programfüzet pdf-ben

2018. november 26–án, hétfőn 12.00 órai kezdettel az SZTE JGYPK Ének-zene-tanszéke (Hattyas sor 10.) 821. termében: Zenepedagógiai hangverseny délidőben

2018. november 26-án, hétfőn 17.00 órai kezdettel a Somogyi-könyvtár Zeneszobájában (Szeged, Dóm tér 1–4.): Zeneszerző és közönsége
Vendég: Dobszay–Meskó Ilona.

2018. november 26-án, hétfőn 19.00 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.): Nyitóhangverseny*

2018. november 27–én, kedden de. 11.00 órai kezdettel az SZTE JGYPK Ének-zene-tanszéke (Hattyas sor 10.) 821. termében: Zenepedagógiai délelőtt

2018. november 27–én, kedden 17.00 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.): A Sonus Ütőegyüttes hangversenye.

2018. november 27–én, kedden 19.00 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.): Kamara– és kórushangverseny a 85 éves Kocsár Miklós tiszteletére*.

2018. november 28–án, szerdán de. 12.00 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.): „Hangcsoportok” – a Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium hangversenye

2018. november 28–án, szerdán 17.00 órai kezdettel a Somogyi-könyvtár I. emeleti folyóiratolvasójában (Szeged, Dóm tér 1–4.): ZENEI ALBUM – Sugár Rezső emlékhangverseny

2018. november 28–án, szerdán 19.00 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.):

Az Anima Musicae Kamarazenekar hangversenye

2018. november 29–én, szerdán 14.00 órai kezdettel a Szent-Györgyi Albert Agórában (Szeged, Kálvária sugárút 23.):

Hilary Burgoyne: Suite of the day , avagy „Egy naplopó e-naplója”

zenés kibeszélő költemény vonószenekarra és ütőegyüttesre

A Király König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola önálló rendezvénye

2018. november 29-én, csütörtökön 16.00 órai kezdettel a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában (Szeged, Tábor u. 3.): „Törpék és óriások” – hangverseny Fiatalokkal Fiataloknak.

2018. november 29-én, csütörtökön 19.30 órai kezdettel a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara Fricsay-termében (Szeged, Tisza L. krt. 79–81.): Záróhangverseny*

*Belépődíjas hangversenyek. A külön nem jelölt eseményekre a belépés díjtalan.

Részletes műsor

2018. november 26. (hétfő)


12.00 órai kezdettel az SZTE JGYPK Ének-zene-tanszéke (Hattyas sor 10.) 8103. termében: ZENEPEDAGÓGIAI HANGVERSENY DÉLIDŐBEN
Az Ének-zene Tanszék Művészeti Diákköre és a Vántus István Társaság Közhasznú Egyesület közös rendezvénye

Sári József: Lépésről lépésre (részletek)

Csányi Dóra, Engi Vera,

Tasi Szabina, Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Ricardo Moyana: Yemen Türküsü

Nazan Eren – gitár

Balassa Sándor: Tizenkét könnyű zongoradarab / Altató

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Roberto Bongiovanni: Aveva un ramo di mirto

Varjasi Gyula – ének

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Benedekfi István – M.Kakuk Móni: Aranyszelence – mese zenével

négykezesek kicsiknek és nagyoknak

Benedekfi István és Benedekfi Tünde – zongora

Benedekfi Tünde – mesélő

17.00 órai kezdettel Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár Zeneszobájában (Dóm tér 1–4.):

Zeneszerző és közönsége

Vendég: Dobszay–Meskó Ilona zeneszerző

Debrecenben született. A Zeneakadémián 2005-ben zeneszerzés szakon Vajda János, Petrovics Emil, Kocsár Miklós, Fekete Gyula, Vidovszky László, Serei Zsolt, Csemiczky Miklós és Tallér Zsófia vezetésével, 2010-ben karmester szakon Gál Tamás, Ligeti András, Medveczky Ádám és Tihanyi László vezetésével szerzett diplomát. Részt vett Sári József ausztriai és Betsy Jolas franciaországi zeneszerzéskurzusain illetve Jurij Szimonov budapesti karmesterkurzusain. 2002-ben első helyezett a Magyar Zeneszerzők Egyesülete és a Vántus István Társaság I. Nemzetközi Zeneszerzőversenyén, 2003-ban a Kincses zeneszerzőversenyen. 2006-ban, 2009-ben és 2010-ben elnyerte a Kodály Zoltán Ösztöndíjat.

2001-2009 között a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskola zongorakísérője, majd 2007-től zeneszerzés főtárgytanár ugyanott. 2014-től a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában zeneszerzéstanár, 2016-tól mentortanár. A Ventoscala Szimfonikus Zenekarnak 2003-as megalakulása óta karmestere és művészeti vezetője. Számos magyar és nemzetközi mesterkurzuson és hangversenyen zongorakísérőként és korrepetitorként is működik. 2011-2014-ben nemzetközi karmesterkurzusokat tartott a MÁV Szimfonikus Zenekar közreműködésével. Művei rendszeresen felhangzanak magyar és külföldi fesztiválokon.

Repertoárja: Mintegy 200 szimfonikus és versenymű a barokktól a kortárs zenéig.

Művei: Danse Macabre – szimfonikus költemény, Ave Maria, Pater noster, Fleurs du mal – szimfonikus költemény, Eszmélet – szimfonikus szvit, Pezzo per clarinettista, Jancsi és Juliska mesejáték, Jinger Ring, Vivat, crescat, floreat, Idyllium, Swan Sonata, Fo(u)r Corpus, COnceRtino oPpUre fantaSia per trombone, Poesie, Dans le passé, Canti del mulino, Flauto Concerto, Idyllium, Swan Sonata, Szénnévált szeretők, Könnyező Nárcisszák, Török kávé, Adom burkolt című…, Nárcisz és Psyché dalai – Kantáta, Két dal, Una cartolina illustrata di Ungheria, T(w)o Corpus, Pezzo per Corno e Pianoforte, T(w)o Corpus, Paysages Intimes, Flauto Concerto, Dans le passé, Nagy Szent Gergely pápa alkonyi himnusza

Beszélgetőtárs:

Hollós Máté Erkel- és Bartók–Pásztory-díjas zeneszerző

a Vántus István Társaság Közhasznú Egyesület elnöke

19.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.)

NYITÓHANGVERSENY

Vántus István: Visszaverődések – SZTE Szimfonikus Zenekara – vezényel: Somorjai Péter

Hollós Máté: Tétellánc – S. Dobos Márta – hegedű

Gyöngyösi Levente: Piccolo szonáta – Varga Laura – piccolo, Császár Zsuzsanna – zongora

Kovács Zoltán: Szonatina – Nagy Enikő – mélyhegedű, Szokody Anikó – zongora

Dubrovay László: Magyar rapszódia No.2 – Szecsődi Ferenc – hegedű, Benedekfi István –
zongora

Dobszay-Meskó Ilona: COnceRtino oPpUre fantaSia per trombone – Gyivicsán György –
harsona,
Szokody Anikó – zongora

Belépődíj: 1000 Ft (diákoknak és nyugdíjasoknak 500 Ft)

2018. november 27. (kedd)

11.00 órai kezdettel az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Ének-zene Tanszék 8103. termében (Hattyas u. 10.):

Zenepedagógiai délelőtt

Az Ének-zene Tanszék Művészeti Diákköre, Művészeti, Művészetpedagógiai és Művészetközvetítő Szakkollégiuma és a Vántus István Társaság Közhasznú Egyesület közös rendezvénye

Vántus István: Hommage a J.S.Bach

Sin Katalin – gordonka

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Kocsár Miklós: Hat zongoradarab

Joóbné Czifra Éva – zongora

Sári József: Lépésről lépésre (részletek)

Csányi Dóra, Engi Vera,

Tasi Szabina, Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Ricardo Moyana: Yemen Türküsü

Nazan Eren – gitár

Mező Imre: Népdalvilág – válogatás

Horváth Ildikó – zongora

Kiss Bernadett – zongora

Laczó Zoltán Vince: Hazai tájakon

Joóbné Czifra Éva – zongora

Kiss Ernő: 12 miniatűr két mélyhegedűre ősbemutató
Kálmán Csaba

Kálmán Gergely – mélyhegedű

Fehér György Miklós: Hajnali énekszó – saját szövegre gyermekkara op. 39. – részletek

Kis rigó, Erre jár a cinege. Énekegyüttes, vezényel: Kiss Bernadett

Balassa Sándor: Makovecz

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Láng István: Rajzolatok (2018)

Fittler Katalin – zongora

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Maros Miklós: Endekus Dodekus,

Négy dal Christian Morgenstern verseire ­

Altorjay Tamás – ének

Maczelka Noémi – zongora

Soproni József: 12 négykezes (2017) – részletek; ősbemutató

Maczelka Noémi – zongora

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Huszár Lajos: 13 zongoradarab (2017)

Tátrai tánc, Bölcsődal, Kergetőzés, Szomorkodó, Örökmozgó

Huszár Lajos – zongora

Roberto Bongiovanni: Aveva un ramo di mirto

Varjasi Gyula – ének

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

Ránki György: Részletek a Pomádé király új ruhája c. operából

Horváth Áron, Kispál Sára – zongora

Leonard Bernstein: Four Anniversaries

Maczelka Noémi – zongora

Hollós Máté – Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú

Altorjay Tamás – ének

Dombiné Kemény Erzsébet – zongora

A belépés díjtalan, a hangverseny az oktatási program része

17.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.):

A SONUS ÜTŐEGYÜTTES – Debrecen hangversenye.

Tóth Péter: Caprice
Vidovszky László: Narkisszosz és Harpyiak
Marján Csaba: Lemuria – marimba duó
Bánkövi Gyula: Struggle
Holló Aurél: José
Patachich Iván: Woolemesyn – ütőkvartett és elektronika

Dukay Barnabás: Lebegő pára a mélység színén – a kavargó esti szelekben

Az együttes tagjai:

Szalai Tamás
Kerek Csombor
Madaras Zoltán
Tóth Levente
Juhász András
Szabó Péter
Kolics Máté
Tóth Levente Péter
Szekér Attila

Művészeti vezető: Szabó István

19.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.):

KAMARA– ÉS KÓRUSHANGVERSENY a 85 éves Kocsár Miklós tiszteletére.

Andorka Péter: Sonatina inGenua – Varga Laura – fuvola, Vizsolyi Lívia– fagott,
Klebniczki György – zongora

Durkó Péter: A Csellóverseny víztükre – Zétényi Tamás – gordonka, a szerző – zongora

Kocsár Miklós:

Tre notturni – Klebniczki György – zongora

Fájva szeretni – dalciklus Tóth Árpád verseire – Vajda Júlia – ének, Klebniczki György – zongora

Elégia – Vizsolyi Lívia – fagott, Klebniczki György – zongora

Duószerenád – Szecsődi Ferenc – hegedű, Tuzson Edina – mélyhegedű

Salve regina – Bartók Béla Nőikar, vezényel: Valkai Dávid

Vántus István–József Attila: Bánat – Bartók Béla Nőikar, vezényel: Valkai Dávid

Tóth Péter: Pénteki ima – Bartók Béla Nőikar, vezényel: Ordasi Péter

Belépődíj: 1000 Ft (diákoknak és nyugdíjasoknak 500 Ft)

2018. november 28. (szerda)

12.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.):

HANGCSOPORTOK
az SZTE Vántus István Gyakorló

Zeneművészeti Szakgimnázium hangversenye

  1. Tornyai Péter: Ede-variációk I. II. Koós Boglárka– hegedű

Káuzli Bálint – zongora

  1. Kurtág György: Öt kis zongoradarab Chen Xin – zongora

  1. Klebniczki György: Miniatűrök fagottra

– 4. Oroszos, 9. Naplemente, 3. Fogócska Vajner Vivien – fagott

Klebniczki György – zongora

  1. Balassa Sándor: János napi muzsika III. IV. Benkő Katalin – hegedű

  1. Leo Brouwer: Hika Lakner Margaréta – gitár

  1. Barta Gergely: Hommage á Leo Brouwer  Barta Gergely – gitár

  1. Orbán György: Levendula Erhardt Zsófia – zongora

  1. Tóth Péter: Rapszódia Sztathatosz Sebestyén m.v. – hegedű

  1. Kocsár Miklós: Szentivánéji út

                    Ave maris stella A Szakgimnázium Leánykara

vezényel: Erdős Kinga

  1. Vántus István: Szvit Dudás Virág Ervin m.v. – hegedű

  1. Dubrovay László: Walzer és Scherzo Baranyai Tamás – trombita

Káuzli Bálint – zongora

Felkészítő tanárok:

Bozóki Andrea (6), Erdős Kinga (9), Pavlovits Dávid (5), S. Dobos Márta (1, 4)

Szecsődi Ferenc (8, 10), Zsigmondné Pap Éva (2, 7), Újvári István (11), Vizsolyi Lívia (3)

A hangverseny után kb. 13.30–kor a Vántus István-emléktábla (Szeged, Kölcsey u. 10.) megkoszorúzása a Mester születése 83., halálának 26. évfordulója tiszteletére.

17.00 órai kezdettel Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár I. emeleti folyóirat-olvasójában (Dóm tér 1–4.)

Zenei album – SUGÁR REZSŐ

Szerkesztő-műsorvezető és a Sugár Rezső-kiállítás összeállítója: Hegedűs Bernadett

Szerenád Farkas Béla – hegedű

Eszter Dávid – hegedű

Farkasné Komlódi Ágnes Barbara – mélyhegedű

Barokk szonatina Császár Zsuzsanna – zongora

Hat dal Dudásné Szécsi Edit – ének

Császár Zsuzsanna – zongora

Capriccio Kőrösi Györgyi – gordonka

Császár Zsuzsanna – zongora

Frammenti musicali Szabó Norbert – fuvola

Steiler Tamás – oboa

Horváth Gyula – klarinét

Belházy Gyula – fagott

Kálmán János – kürt

Pethő Villő – zongora

19.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.):

Az ANIMA MUSICAE KAMARAZENEKAR hangversenye

Cser Ádám: Streichorchester no 1 és 2 (für anima)

Futó Balázs: Elég(ia)

Virágh András Gábor: Trinity (vagy Genesis..)

Balogh Máté: Pseudo Makam a vonószenekari változat ősbemutatója

Tornyai Péter: Ach Gott und Herr

Vezényel: Tornyai Péter

2018. november 29. (csütörtök)

14.00 órai kezdettel a Szent-Györgyi Albert Agórában (Szeged, Kálvária sugárút 23.):

Hilary Burgoyne: Suite of the day , avagy „Egy naplopó e-naplója”

zenés kibeszélő költemény vonószenekarra és ütőegyüttesre

Közreműködnek:

A Király-König Péter Zeneiskola Vonószenekara

Művészeti vezető: Tóthné Szegszárdy Bernadett, Pécsiné Pánczél Mária

A Király-König Péter Zeneiskola Ütő együttese

Művészeti vezető: Mucsi Gergő

Zongorán közreműködnek:

I. tétel: Csepregi Andor (felkészítő tanár: Paragi Balázs)

II. tétel: Ludányi Noémi (felkészítő tanár: Paragi Balázs)

III. tétel: Gáspár – Ducza Márton (felkészítő tanár: Fliszár Vivien)

IV. tétel: Nagy Kristóf (felkészítő tanár: Hotziné Ördögh Margit)

V. tétel: Zsoldos Kata (felkészítő tanár: Szilvási Katalin)

A történet szövegét írta és meséli: Marton Árpád

Vezényel: Tóthné Szegszárdy Bernadett

Projekt felelős: Katona Judit

16.00 órai kezdettel a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskolában (Tábor u. 3.)

Törpék és Óriások” ha n g v e r s e n y F i a t a l o k k a l Fi a t a l o k n a k 2018.

Szerkesztő-műsorvezető: Dombiné Kemény Erzsébet

  1. Szőnyi Erzsébet: Madarak. Madárriasztó Énekegyüttes
    Tagjai: Dervarics Viola, Nagy Anna,
    Császár Dorka, Dér Petra,
    Faragó Fanni, Dusha–Kiss Luca,
    Verdure Louis Albert, Sepp Kristóf

  2. Hidas Frigyes–Paragi Jenő: Négy kis darab Schiavo Isabella
    Chadaide Zénó – furulya
    Mikecz Anna – zongora

  3. Klebniczki György: Tóparti mesék
    Furuyaszó
    Nádi hegedűk Tóth Hanga – hegedű

  4. Leo Brouwer: Etűd I., V. Komócsin Bence – gitár

  5. Hajdú Mihály: Kolomejka Balog Márton – hegedű

  6. Leo Brouwer: Taxi Kozák Mira
    Nagy Noémi – gitár

  7. Balázs Árpád: Cantilena
    Játék Maric Konstantin – zongora

  8. Benedekfi István: Dalocska Kövecs Renáta Abigél – hegedű

  9. Takács Jenő: Paprika Jancsi Tóth Sándor – zongora

  10. Pierre Montreuille: Szonáta II., III. tétel Fülöp Brigitta – furulya

  11. Pavlovits Dávid: Etűd No. 1. Beláz Marcell – gitár

  12. Weiner Leó: Rókatánc Harmath Zsófia
    Ruzsa Bence – zongora

  13. Kondor Lipót: Őszi dal Janó–Szegi Eszter – ének

  14. Pavlovits Dávid: V–VI. ametiszt Tomcsik Réka – gitár

  15. Klebniczki György: Őszi esték Pete Fruzsina – fuvola

  16. Járdányi Pál: Magyar tánc Bajusz Helga Zoé – hegedű

  17. Pavlovits Dávid: Egyszerű etűdök Nagy Noémi – gitár

  18. Vántus István: Két zongoradarab
    Álom
    Játék Urbancsok Kristóf – zongora

  19. Tornyai Péter: Ede–variációk I-II. t. Demeter Dóra – hegedű

  20. Orbán György: Tréfás tánc Ágoston Boglárka – zongora

  21. Orbán György: Chintorna magica Pál Zsófia – ének

  22. Laczó Zoltán Vince: Antanténusz Nánási Ádám – fuvola

Farkas Krisztina – oboa
Poljak Éva – klarinét
Erdei András – fagott
Dinya Milán Pierre – zongora

  1. Lu Pei: On the Street Samodai Bence – trombita

Felkészítő tanárok:

Király König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola

Gaál István Attila (17.), Greksa László (10.), Hotziné Ördögh Margit (9.), Juhászné Bodrogközi Eszter(15.), Pécsiné Pánczél Mária (5, 7, 19.), Szél Bernadett (21.), Tatárné Borsos Krisztina (3.)

Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola

Andor Csilla (13.) Bajomi Nagy Péter (5, 17.), Nagy János ( 18.), Mészáros János (10.), Szekrényesi Viktória (16.)

Pro Musica Alapfokú Művészeti Iskola

Bozóki Andrásné (7.), Gaál István (11.), Dr. Siposné Koselák Krisztina (1.), Surján Noémi (10.)

Hammido Alapfokú Művészeti iskola

Lévainé Székács Zsuzsanna (2.,12.), Paragi Jenő (2,6.)

Csikota József Magánzeneiskola, Makó

Horváth Andrea ( 20.)

Zongorakísérők: Benedekfi István (7) ,Farkas Szilvia(16) Kauzli Bálint (10.) Klebniczki György (3, 6), Péterffy Gabriella (5), Sigmondné Erős Andrea (15), Sóti Szobonya Emőke (21) Vágvölgyi Melinda (13)

19.00 órai kezdettel az SZTE Zeneművészeti Kar Fricsay Ferenc Hangversenytermében
(Tisza L. krt. 79–81.): záróhangverseny

Elek Szilvia: Metopé kertje – Három tétel csembalóra – a Szerző – csembaló

Madarász Iván: Hommage à XIX. század – Kerek Ferenc – zongora

Pócs Katalin: In modo d’una marcia (Baka István verse nyomán) Kőrösi Györgyi – gordonka

Baka István versét Kiss Ernő olvassa fel.

Huszár Lajos: Szonáta csembalóra op. 11. Elek Szilvia – csembaló

Sugár Miklós: Kettős játék – Maczák János – klarinét, Klebniczki György – zongora

Láng István: A szökő hónap 29 napja – 28 variáció és egy utójáték – Kerek Ferenc – zongora

Derecskei András: II. vonósnégyes — Kosztándi–vonósnégyes

Kosztándi István
Behán László Dezső – hegedű
Tuzson Edina – mélyhegedű
Kőrösi Györgyi – gordonka

Belépődíj: 1000 Ft (diákoknak és nyugdíjasoknak 500 Ft)

A Vántus István Kortárszenei Napok legfőbb támogatói:

Nemzetgazdasági Minisztérium
Magyar Művészeti Akadémia

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Nemzeti Kulturális Alap

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata

Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kara

A második zeneszerzői verseny döntője után (2004)
Balról jobbra: Zombola Péter, Hollós Máté, Meskó Ilona, Kocsár Miklós, Durkó Péter

A 2017-es Vántus-napok hírarchívuma: